Wszystkie dzienniki straciły widzów w głównych kanałach.

Przez 13 kwietnia 2018 Okiem Ekspertów

Portal wirtualnemedia.pl opublikował nową analizę oglądalności programów informacyjnych w pierwszym półroczu. Wynika z niej m.in., że „Fakty” TVN oglądało średnio 3,09 mln widzów, co zapewniło TVN 21,04 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Jak wskazuje Katarzyna Baczyńska – TV Director w naszym domu mediowym – porównując uśrednione dane oglądalności dla serwisów informacyjnych emitowanych w stacjach grupy BIG4 w pierwszym kwartale 2018 względem pierwszego kwartału 2017 w grupie 4+ w każdym wypadku poziom uzyskany w 2018 roku jest niższy względem roku ubiegłego.

Ponadto z materiału możemy dowiedzieć się m.in., że:

  • oglądalność „Teleexpressu” TVP1  zmalała o 24,43 proc. (823 tys. widzów), a w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosła ona 2,54 mln osób. Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 21,96 proc. (rok wcześniej było to 29,60 proc.);
  • widownia „Wiadomości” TVP1 na głównej antenie zmniejszyła się o 21,52 proc. (664 tys. osób) do 2,42 mln oglądających;
  • niżej znalazły się „Wydarzenia” Polsatu. Widownia tego dziennika wyniosła 2,32 mln osób, po spadku o 4,45 proc. (108 tys. widzów).

Katarzyna Baczyńska podkreśla również, że istotna jest informacja nie „czy” a „o ile”  zmniejszy się widownia dużych stacji w związku z defragmentaryzacją rynku telewizyjnego oraz czy serwisy informacyjne straciły procentowo więcej w stosunku do średniej dla całej stacji. Analizując dane pod tym kątem zwraca ona uwagę na znacznie większy procentowy odpływ średniej liczby widzów „Wiadomości” (- 22 proc.) i „Teleexpressu” (- 24 proc.) względem spadku udziału TVP1 (- 4 proc.) w grupie 4+. Oznacza to, że pasmo informacyjne zdecydowanie nie pomogło stacji, która miała szansę osiągnąć dobry wynik w porównaniu do zeszłego roku, choćby ze względu na dużą liczbę transmisji sportowych.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem, w którym wypowiada się nasz ekspert: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-dziennikow-i-kwartal-2018-fakty-liderem